No products in the cart.
Glodalice za bebe su neophodne u prvim mesecima života.
Pojavljivanje prvih zubića roditelji sa nestrpljenjem očekuju. Uzbuđenje zbog preslatkog dečijeg osmeha u kome se nazire formiranje zubnog niza prati i strah. Svesni smo da proces nicanja mlečnih zuba izaziva mališanima nelagodu, pa su neprospavane noći sasvim normalna pojava. Imajući ovo u vidu ljudi su od davnina nastojali da ublaže negativne efekte pojave prvih zuba. Tako su pre 3.000 godina Sumeri izumeli preteču današnje glodalice za bebe.
Stari Egipćani su otišli korak dalje, koristeći koral za njihovu izradu. U 17. veku pojavile su se verzije od voštane sveće i slatkog korena natopljenog medom, dok su u Engleskoj dolazile sa srebrnom drškom, te su predstavljale dekorativni predmet. Tokom 19. veka nastale su prve glodalice od gume.
Koja je funkcija glodalice za bebe?
Deca se rađaju sa formiranim krunicama zuba, ali se nicanje odvija postepeno. Da bi se pojavio zub mora da prođe kroz meko tkivo što izaziva bol koji bebu čini ne samo plačljivom, već i nervoznom i razdražljivom. Ujedno, nicanje pojačava lučenje pljuvačke što za posledicu može imati pojavu osipa i iritacije. Kod pojedinih mališana bol je toliko intenzivna da odbijaju da piju i jedu, dok se kod drugih javlja blago povišena temperatura.
Ove i slične tegobe nicanja zuba otklanjaju glodalice za bebe. U pitanju su svojevrsne igračke koje su dizajnirane tako da pritiskom na desni ublažavaju bol i podstiču rast zuba.
Baš kao pribor za jelo i glodalice razvijaju finu motoriku. Takođe, pospešuju napedak kognitivnih veština, jer uče mališane od ranih nogu da pronađu rešenje za svaki problem.
Kada treba krenuti sa upotrebom glodalice?
Iako je svako dete posebno, nicanje zuba, baš kao i drugi razvojni procesi, imaju određena pravila. Obično se prvo javljaju donji sekutići oko 6. meseca. Slede gornje jedinice, da bi do 3. godine života detetu nikli svih 20 zuba.
Ipak, pre nego što prvi zubići postanu vidljivi mogu se uočiti određeni simptomi koji nagoveštavaju njihov skori dolazak. Preterano lučenje pljuvačke i pokušaj da žvaće sve što je na vidiku jasni su znaci da je vreme da nabavite prvu glodalicu.
Kako izabrati glodalicu za bebu?
Danas na tržištu postoji mnoštvo različitih modela glodalica za bebe. Napravljene su od drveta, plastike, gume i silikona u brojnim oblicima, pa čak i teksturama kako bi mališanu bile privlačnije.
Bogata ponuda neretko zbunjuje roditelje, te se mnogi vode atraktivnim izgledom. Međutim, pri izboru sigurnost deteta treba da bude na prvom mestu. Što znači da vodite računa, pre svega, o materijalu od kog su izrađene.
Izbegavajte glodalice za bebe koje sadrže BPA, PVC, olovo, teške metale, kadmijum i druge toksične supstance. Umesto toga, odlučite se za sigurnije opcije, kao što su potpuno prirodne, tj. modeli koji ne samo da su izrađeni od prirodnih materijala, već i obojeni prirodnim bojama. Nije preporučljivo ni da budu napravljene iz više lako lomljivih delova, jer postoji rizik da ih beba proguta.
Osim materijala važna je i veličina glodalice, te obratite pažnju da li je beba lako koristi. U protivnom, nabavite novu.
Veliki izbor različitih vrsta glodalica možete pronaći u bogatoj ponudi kompanije Balbini.