Pribor za jelo – Da hranjenje mališana bude užitak

Pribor za jelo

Pribor za jelo olakšaće vama i vašem mališinu hranjenje.

Uravnotežena, zdrava ishrana je neophodna za pravilan rast i razvoj deteta. Samim tim, prelazak sa majčinog mleka na čvrstu hranu predstavlja veliki korak u životu ne samo bebe, već i roditelja. Međutim, ono pored radosti unosi i veliku brigu. Kada je beba spremna za novu hranu? Šta sme da jede? Koje namirnice treba izbegavati? Samo su neka od pitanja koja „muče“ mlade mame i tate.

Dodatni problem stvara i način hranjenja. Nova rutina u bebinom životu, često, se ne odvija onako kako su roditelji zamislili. Gotovo svakog dana praćena je neredom, te slatki zalogaji umesto u stomaku mališana završe na podu, hranilici, pa i na vašoj i bebinoj odeći.

Da bi prelazak sa flašice na čvrstu hranu protekao bez velikih problema tu je interesantni pribor za jelo.

Zašto je važan pribor za jelo?

Iako činijce, kašičice i viljuščice služe za jelo, one su mnogo više od toga. Da li ste znali da učestvuju u razvoju motorike i pravilnog držanja?

Pribor za jelo

Kako dete raste počinje da se sve više služi rukama. Najpre nevešto prstića uzima hranu iz tanjirića, da bi se zatim zainteresovalo i za pribor za jelo. Hvatanje čaše, kašike, viljuške, premeštanje iz ruke i ruku, kao i prinošenje hrane ustima doprinosi boljoj pokretljivost tela. Osim fine motorike, podstaknut je i razvoj kognitivnih i intelektualnih sposobnosti.

Samostalna upotreba pribora za hranjenje indirektno utiče i na pravilni položaj pri sedenju, što je još jedan doprinos za pravilan razvoj najmlađih.

Kada je vreme za pribor za jelo?

Najveća dilema svakog roditelja jeste kada treba krenuti sa čvrstom hranom. Iako je svako dete posebno, obično je period za to između 4. i 6. meseca. Upravo tada bebe prestaju da koriste jezik da bi ispljunule hranu iz svojih usta i počinju da razvijaju koordinaciju za premeštanje zalogaja iz prednjeg dela usta u zadnji kako bi ga progutale.

Ipak, stručnjaci savetuju da obratiti pažnju na dete kako biste bili sigurni da je došao pravi trenutak za novu rutinu u ishrani. Ukoliko vaš mališan uspravno drži glavu, ima dobru kontrolu prilikom sedenja na stolici za hranjenje i pokazuje interesovanje za vaše obroke onda možete bez brige da krenete sa pripremom slatkih đakonija.

Za dodatnu potvrdu posavetujte se sa svojim pedijatrom i proverite da li je težina bebe udvostručena u odnosu na dan rođenja.

Kako izabrati pravi pribor za jelo?

Atraktivni printovi, svakako, privlače pažnju, ali pri izboru trebate da vodite računa, pre svega, o materijalu.

Bez obzira što je drvo prirodni materijal, nije preporučljiv za ishranu mališana, Razlog za to leži u činjenici da proizvodi od drveta imaju sitne pore koje zadržavaju ostatke hrane, stvarajući pogodno tlo za razvoj bakterija.

Keramika je čista i bezopasna, ali se lako lomi i postoji opasnost od povređivanja mališana. Zbog toga se preporučuje plastični pribor za jelo. Napravljen je od kvalitetne plastike koja je otporna na visoke temperature tako da je možete prati i u mašini za sudove. Kako ne sadrži BPA, tj. opasni Bisfenol A, potpuno je zdrava za upotrebu.

Pojedini setovi imaju i neklizajuće dno čime je spečeno prosipanje po podlozi.

Prelepi pribor za hranjenje napravljen od bezbedne plastike možete pronaći u bogatoj ponudi kompanije Balbini. Ovde vas čeka sve što je potrebno za zdravo detinjstvo – počev od opreme za kupanje, preko nameštaja, pa do kolica i auto sedišta za decu.

 

 

Balbini